Energetyka, czyli przyszłość. Pomysły na wypełnienie luk kadrowych

PP, KaP 2022-06-02  |  Warmia i Mazury
UDOSTĘPNIJ:
Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty planuje kolejne spotkania poświęcone kształceniu zawodowemu
Szybko zmieniająca się energetyka to podstawa narodowej gospodarki, jednak potrzebuje dopływu nowych kadr. Odpowiedzialność za ich kształcenie spoczywa na szkolnictwie branżowym. To najważniejsze wnioski, jakie można było usłyszeć podczas konferencji zorganizowanej w Olsztynie przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty oraz olsztyński oddział Energa-Oprerator.

Starzejące się kadry to poważny problemy polskiego sektora energetycznego. W olsztyńskim oddziale firmy Energa-Operator średnia wieku to 47 lat. Dopływ nowych, dobrze wykształconych kadr ma zapewnić szkolnictwo zawodowe. Najważniejsze decyzje w tej kwestii zapadły w 2019 roku.

- Polegające na tym, by to, co się dzieje, przygotowanie do zawodu w szkołach branżowych i technicznych odbywało się wspólnie z pracodawcami. Inaczej się nie da budować nowoczesnego kształcenia branżowego i technicznego. To, co jest przed nami jako bardzo ważne wyzwanie, to przygotowanie kadr do sektora energetycznego - mówi Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Sektora, którego kadrowe potrzeby są coraz większe.

- Nowe technologie, rozwój OZE, fotowoltaiki, także wiatrowej energetyki. To powoduje, że potrzebujemy fachowców w tych dziedzinach - wylicza posłanka PiS, Iwona Arent.

- Potrzebne są kadry, które będą umiały poruszać się w tej energetyce. Będą potrafiły zaczerpnąć z tego to, co najlepsze z tego dla nas, dla społeczeństwa. Stąd też ważna to gałąź kształcenia zawodowego - dodaje wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Konferencję wspólnie zorganizowały olsztyńska Energa-Operator i Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty.

- Jest to konferencja, która została zaproponowana przez Radę Dyrektorów przy kuratorze oświaty. To pierwsza z cyklu konferencji - mówi warmińsko-mazurski kurator oświaty, Krzysztof Marek Nowacki.

Pogłębianiu się pokoleniowej luki w energetyce może zapobiec współpraca tej branży ze szkolnictwem. Zachętą dla młodych ludzi są ciekawe perspektywy zawodowe.

Symbolem coraz wyraźniejszej synergii między branżą energetyczną i oświatą były wręczenie Medalu Komisji Edukacji Narodowej Alicji Klimiuk, prezes Energa-Operator.

Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty planuje kolejne spotkania poświęcone kształceniu zawodowemu. Najbliższe będą dotyczyć branż drzewno-meblarskiej i turystycznej.