Starzejące się kadry to poważny problemy polskiego sektora energetycznego. W olsztyńskim oddziale firmy Energa-Operator średnia wieku to 47 lat. Dopływ nowych, dobrze wykształconych kadr ma zapewnić szkolnictwo zawodowe. Najważniejsze decyzje w tej kwestii zapadły w 2019 roku.
- Polegające na tym, by to, co się dzieje, przygotowanie do zawodu w szkołach branżowych i technicznych odbywało się wspólnie z pracodawcami. Inaczej się nie da budować nowoczesnego kształcenia branżowego i technicznego. To, co jest przed nami jako bardzo ważne wyzwanie, to przygotowanie kadr do sektora energetycznego - mówi Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.
Sektora, którego kadrowe potrzeby są coraz większe.
- Nowe technologie, rozwój OZE, fotowoltaiki, także wiatrowej energetyki. To powoduje, że potrzebujemy fachowców w tych dziedzinach - wylicza posłanka PiS, Iwona Arent.
- Potrzebne są kadry, które będą umiały poruszać się w tej energetyce. Będą potrafiły zaczerpnąć z tego to, co najlepsze z tego dla nas, dla społeczeństwa. Stąd też ważna to gałąź kształcenia zawodowego - dodaje wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.
Konferencję wspólnie zorganizowały olsztyńska Energa-Operator i Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty.
- Jest to konferencja, która została zaproponowana przez Radę Dyrektorów przy kuratorze oświaty. To pierwsza z cyklu konferencji - mówi warmińsko-mazurski kurator oświaty, Krzysztof Marek Nowacki.
Pogłębianiu się pokoleniowej luki w energetyce może zapobiec współpraca tej branży ze szkolnictwem. Zachętą dla młodych ludzi są ciekawe perspektywy zawodowe.
Symbolem coraz wyraźniejszej synergii między branżą energetyczną i oświatą były wręczenie Medalu Komisji Edukacji Narodowej Alicji Klimiuk, prezes Energa-Operator.
Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty planuje kolejne spotkania poświęcone kształceniu zawodowemu. Najbliższe będą dotyczyć branż drzewno-meblarskiej i turystycznej.