Minister nauki i szkolnictwa wyższego tworzy zespół, który będzie monitorował wdrażanie tzw. Konstytucji dla nauki. Jedną z pierwszych osób powołanych przez Jarosława Gowina w skład tego gremium jest profesor Jerzy Maksymowicz, olsztyński neurochirurg i wykładowca akademicki.

Pierwszego sierpnia prezydent podpisał tzw. Konstytucję dla nauki. To nowe prawo o szkolnictwie wyższym. Zacznie ono obowiązywać w październiku, wraz z rozpoczęciem roku akademickiego na polskich uczelniach. Tymczasem wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, tworzy zespół, który będzie monitorował wdrażanie tej ustawy.

UWM może być dumny, że jedną z osób, które będą miały bardzo odpowiedzialne zadanie będzie profesor Wojciech Maksymowicz – mówi Michał Wypij, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Profesor Wojciech Maksymowicz jest kierownikiem kliniki neurochirurgii szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie, a zarazem szefem Katedry neurologii i neurochirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest też prorektorem tej uczelni. W przeszłości był m.in. ministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka i dziekanem Wydziału Nauk Medycznych. Jego zdaniem najistotniejsze dla świata polskiej nauki jest jej ściślejsze powiązanie z gospodarką.

To daje szansę rozwoju polskiej nauki i przełożenia jej efektów na praktykę codzienną. To jest to, czym chciałbym się zająć. To musi być żywe. Nie może być tak, że my robimy sobie naukę, a ktoś inny robi sobie produkcję. To musi być powiązane – mówi prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik Kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Wojciech Maksymowicz jest jedną z pierwszych osób, powołanych do zespołu. Akt nominacji wręczył mu w Olsztynie Michał Wypij, doradca w gabinecie politycznym ministra Jarosława Gowina: – Pan profesor pracował już nad projektem ustawy, jako członek Rady Narodowego Kongresu Nauki, więc jest to naturalna kontynuacja pracy.

Jak zapowiedział Michał Wypij, pełny skład zespołu poznamy we wrześniu.