W Ełku podpisano umowę na projekt i budowę 23-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Raczki. Chodzi o odcinek Ełk Południe - Wysokie. „Nie dzielimy kaju na Polskę A i B. Inwestujemy w region przez lata zaniedbywany” - powiedział w Ełku wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Droga ma być gotowa za 3 lata.

Na obrzeżach Ełku, droga krajowa nr 16 w stronę Augustowa już niedługo połączy się z trasą, której jeszcze nie ma. Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka długo wyczekiwanej ekspresówki Via Baltica. Chodzi o 23-kilometrowy fragment z Ełku do wsi Wysokie.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zauważa, że Polska nadrabia wieloletnie zaległości: – Rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada wielką uwagę do tego, aby region wschodni jak najszybciej nadrobił sprawy drogowe. Wiadomo, że drogi to rozwój, drogi to inwestycje.

Wykonawcą trasy od węzła Ełk Południe do Wysokiego, wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku, będzie konsorcjum polskich firm z Warszawy i Białegostoku: – Łącznie mamy 23 km dróg ekspresowych, bo na to składa się 19 km Via Baltica i 4 km tzw. łącznika – mówi Mirosław Nicewicz, dyrektor GDDKiA w Olsztynie.

Kosztować będzie ponad 680 mln złotych. Planowany czas realizacji to 29 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Ma być gotowa za 3 lata: – Okazuje się, że są na to pieniądze, są możliwości, można rozstrzygać przetargi, można podpisywać umowy. To jest to, czego oczekują mieszkańcy – mówi Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Nowo wytyczona droga ekspresowa S-61 połączy Ostrów Mazowiecką z przejściem granicznym w Budzisku. „Prace są już mocno zaawansowane” – podkreślił Jacek Grygo, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad: – Cała S61 to 200 km. Jesteśmy w końcówce zlecania tej inwestycji. W tej chwili mamy podpisane umowy na realizacje 160 z tych 214 km.

Te 200 kilometrów to dla Mazur łącznik ze światem i szansa rozwoju gospodarczego: – Otwiera nas na korytarze transeuropejskie. Otwiera nas na możliwości, jakie dla rozwoju gospodarczego naszego województwa daje infrastruktura – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. v

Budowa drogi jest współfinansowana przez Unię Europejską z programu „Łącząc Europę”.