Dobra koniunktura gospodarcza, wzrost konsumpcji czy większe inwestycje - to wszystko sprawia, że społeczeństwo bogaci się, a tempo tego wzrostu już dawno nie było tak duże. Izba Administracji Skarbowej wzięła pod lupę rozliczenia roczne mieszkańców regionu. Efekt? Przybyła rekordowa liczba milionerów.

Prawie 100 nowych milionerów przybyło na Warmii i Mazurach - tak wynika z danych Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. W regionie jest ich 608. Najwięcej osób, które w swoim rozliczeniu rocznym wykazały dochód powyżej miliona złotych, mieszka w Olsztynie. Prawie o połowę mniej jest ich w Elblągu. Na dalszych pozycjach zestawienia znalazła się Iława, Ełk i Kętrzyn. W tym ostatnim mieście przybyło 14 nowych milionerów.

PIT-y wskazują na to, że najwięcej tzw. milionerów mamy wśród podatników prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się za pomocą PIT-36, czyli podatku liniowego – mówi Renata Kostowska, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie.

W ubiegłym roku znacznie wzrosła liczba tych podatników, którzy tak wysoki dochód osiągnęli z tytułu umowy o pracę. Dotychczas na Warmii i Mazurach było 9 takich osób, a teraz 20. Ponad pół tysiąca ze wszystkich 600 regionalnych milionerów to przedsiębiorcy.

Podatnik, który wykazał największy dochód pochodzi z terenu działania Urzędu w Iławie. Wskazał na dochód około 17 mln złotych – dodaje Renata Kostowska.

Najczęściej milionerzy decydują się inwestować w rynek nieruchomości. Wybierają Warszawę lub Trójmiasto, ale i w regionie nie brakuje luksusowych ofert.

Nie jest tajemnicą, że kilkanaście nieruchomości zostało sprzedanych powyżej miliona złotych. Podkreślam, jest to stan deweloperski w związku z czym, wyposażenie takiego mieszkania lub apartamentu to będzie kolejne kilkaset tysięcy złotych – mówi Krzysztof Rzymski, ekspert ds. nieruchomości z Olsztyna. Cena transakcji w stolicy regionu zależy od lokalizacji.

Pieniądze ulokować można też na giełdzie papierów wartościowych. W tym przypadku dobór instrumentów finansowych dostosowany jest do potrzeb inwestora.