W Węgorzewie podpisano umowę na przebudowę i modernizację dróg w ramach rządowego Programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Osiem samorządów otrzymało w sumie 12 mln złotych. W sumie na Warmii i Mazurach powstaną drogi na łączną kwotę 30 mln złotych. „To nie koniec” - mówili w Węgorzewie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, bo Rząd przygotowuje kolejną pulę środków na drogi.

Pieniądze na niedokończony zjazd do centrum Węgorzewa z obwodnicy miasta znalazły się w budżecie państwa: – Przejazd przez Węgorzewo jest dziś mocno utrudniony. Szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Ta droga pozwoli skierować część mieszkańców na boczny tor – mówi Krzysztof Piwowarczyk, burmistrz Węgorzewa.

Gmina Węgorzewo otrzymała na dokończenie drogi 80 proc. wartości inwestycji. Tak duże dofinansowanie to szansa dla wielu niebogatych, mazurskich gmin. W Węgorzewie wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski podpisał umowy na przebudowę dróg z ośmioma mazurskimi samorządami. W sumie Warmia i Mazury otrzymały do podziału 30 mln złotych.

Dofinansowanie otrzymało 27 podmiotów, z kolei 11 jest na liście rezerwowej. Po przetargach one też najprawdopodobniej będą uczestniczyć w tym programie – mówi Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Na drogi lokalne w regionie w pierwszej połowie roku rząd przeznaczył już ponad 100 mln złotych. Te umowy to dodatkowe pieniądze, które trafią do gmin jeszcze w tym roku.

Duża rolę spełniają mieszkańcy, którzy przychodzą do naszych biur i wskazują, które drogi należałoby remontować w pierwszej kolejności. My rozpoczynamy konsultacje z samorządami, a one aplikują o środki na te drogi – mówi Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W ramach tego programu gminy w regionie wystąpiły o 170 mln złotych. Otrzymały 30 mln. Potrzeb jest tak dużo, że Rząd w najbliższych tygodniach ma uruchomić dodatkowe środki: – Tych pieniędzy, które rząd obiecał, w „piątce Morawieckiego” będzie bardzo dużo. Fundusz Dróg Lokalnych będzie wsparty kwotą 5 mld złotych – mówi Jerzy Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Fundusz ma zostać utworzony jeszcze w tym roku. Nabory wniosków ruszą najprawdopodobniej jesienią.