Areszt dla mężczyzny, który chciał skrzywdzić dziewczynkę w jednym z przedszkoli w Lubawie. Prokurator za próbę gwałtu żądał trzech miesięcy aresztu. Sąd Rejonowy w Iławie zgodził się na dwa. Dziecko jest pod opieka psychologa, a w przedszkolu trwa kontrola, bo wszystko wydarzyło się w miejscu, gdzie dzieci powinny być najbezpieczniejsze.

Mężczyzna wszedł na teren przedszkola w godzinach popołudniowych. W placówce trwały spotkania z nowymi rodzicami, którzy przed wrześniowym rozpoczęciem roku podpisywali umowy. W tym samym czasie inni opiekunowie odbierali swoje dzieci. Jedna z mam puściła dziecko samo do szatni. To stamtąd po chwili wszyscy usłyszeli krzyk dziewczynki. Wystraszone dziecko uciekało z płaczem przed nieznanym mężczyzną

Po zatrzymaniu tej osoby, przyprowadziłem ją w miejsce postronne. Nie ukrywam, że była agresywna. Na radiowóz czekaliśmy około 40 minut. Widziałem także, że ta osoba jest po narkotykach – mówi Grzegorz Kowalkowski, właściciel przedszkola.

Gdy w przedszkolu pojawiła się policja, sprawca był już obezwładniony: – Ten mężczyzna rzeczywiście był roznegliżowany. Był bardzo pobudzony, dlatego policjanci pobrali krew do analizy, żeby wykluczyć lub potwierdzić, czy ten mężczyzna był pod wpływem alkoholu, czy też innych środków odurzających – mówi podkom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Iławie. Zatrzymany mężczyzna następne dwa miesiące spędzi za kratami: – Mamy dwa zarzuty. Jeden dotyczy usiłowania zgwałcenia, jest to zbrodnia. Z kolei drugi to posiadanie narkotyków – mówi Jan Wierzbicki, prokurator rejonowy w Iławie.

Dziewczynka nie została jeszcze przesłuchana - jest pod opieką psychologa. Właściciele przedszkola wyjaśniają sytuację i nie kryją zaskoczenia, że w placówce prowadzonej od 6 lat ktoś chciał skrzywdzić dziecko.

Tragiczne jest to, że cierpi na tym dziecko. Bez dwóch zdań czujemy się również za to odpowiedzialni. To nie ma znaczenia, że w tym momencie było pod opieką matki. Była na terenie naszego obiektu. Jest to wspaniała matka. Będę podkreślał, że stało się coś, co nie powinno się stać. W tym momencie budynek jest zabezpieczony – mówi Grzegorz Kowalkowski.

Kierownictwo placówki wysłało wyjaśnienie do Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty: – Zleciłem przeprowadzenie kontroli. Sprawdzimy organizację pracy przedszkola w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pobytu dzieci w przedszkolu. Zobaczymy, w jaki sposób przedszkole organizuje pracę tak, aby zapewnić bezpieczny pobyt dziecka w placówce, bo to jest absolutny priorytet – mówi Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Mężczyzna zatrzymany w przedszkolu był wcześniej znany policji: – Mężczyzna, mieszkaniec powiatu iławskiego, był w przeszłości wielokrotnie karany zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia przeciwko mieniu, czyli takie podstawowe rzeczy, jakimi są kradzieże – dodaje podkom. Krzysztof Wasyńczuk.

Za usiłowanie gwałtu 26-latkowi grozi 15 lat więzienia.