Tylko 50 dzieci z Olsztyna zostało zaszczepionych przeciwko pneumokokom, korzystając z programu darmowych szczepionek finansowanych przez samorząd. Miasto planowało zaszczepić ponad 300 dzieci. Skąd tak małe zainteresowanie tym programem?

Darmowe szczepionki kierowane są do dzieci, które urodziły się w latach 2015 i 2016. Dzieci urodzone w roku 2017 i 2018, szczepienie przeciw pneumokokom mają w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Ta bakteria bytuje w organizmie człowieka. Szacuje się, że nawet 40 proc. dzieci może być nosicielami tej bakterii mogącej doprowadzić do bardzo poważnych chorób.

Dlatego wiele miast zdecydowało się, zanim jeszcze pneumokoki zostały wpisane do kalendarza szczepień obowiązkowych, na finansowanie darmowych szczepionek. Kiedy w Ełku w 2013 roku program startował na 160 szczepionek zgłosiło się ponad 600 chętnych. Elbląg taki program realizował w roku ubiegłym, uzyskując 40 proc. refundację z NFZ.

Mieliśmy na to 80 tys. złotych. Wydaliśmy 49 tys. i zaszczepiliśmy 196 dzieci, więc uważamy, ze jak na tak krótki pilotaż, nie była to zła liczba – mówi Łukasz Mierzejewski, Urząd Miasta Elbląga.

W tym roku Elbląg przeznaczył na szczepienia takie same kwoty, ale w Olsztynie w tym roku zaszczepionych zostało tylko 50 dzieci: – Być może takie lobby antyszczepionkowe, być może niepewność rodziców spowodowana niewiedzą czy warto szczepić swoje dziecko spowodowało tak niewielkie zainteresowanie – mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna.

Miasto na ten cel ma zarezerwowane 200 tys. złotych, co daje możliwość zaszczepienia ponad 300 dzieci. W Olsztynie pojawił się pomysł, aby rozszerzyć możliwość szczepień na dzieci wcześniej urodzone albo na seniorów.

Wiemy, że narażeni są też powyżej 65. roku życia. Kiedy mamy większą populację osób zaszczepionych, to te dzieci chronią też dorosłych – tłumaczy Anna Zdanowska-Ruskań, wojewódzki szpital dziecięcy w Olsztynie.

Oczywiście szczepienie nie chroni dziecka przed zachorowaniem, ale nawet jeśli dojdzie do zakażenia pozwala na mniej agresywny przebieg choroby. W krajach rozwijających się pneumokoki są jedną z głównych przyczyn śmiertelności w grupie dzieci poniżej 5. roku życia.