W Lidzbarku Welskim otwarto trasę rowerową wokół Jeziora Lidzbarskiego, przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody Klonowo. Ma to być przykład pogodzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem trasy na potrzeby rekreacyjne.

Jak podał burmistrz Lidzbarka Welskiego Maciej Sitarek, trasa rowerowa Weltrack liczy 8 km. To jednokierunkowa, rekreacyjna ścieżka rowerowa. Ma krętą i pofalowaną trasę, która daje użytkownikom namiastkę tras górskich. Przeznaczona jest dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, zawodników MTB półzawodowych, jak i zawodowców: – Zainteresowani mogą wybierać dla siebie dogodne warianty –podkreślił burmistrz Maciej Sitarek.

Dodatkowo, na odcinkach prowadzonych po skarpie, wykonano naturalne przeszkody: muldy i zakręty typu banda, a na odcinkach płaskich naturalne przeszkody terenowe: stos kłód czy złoże głazów. Na szlaku znajduje się infrastruktura towarzysząca - wiata wypoczynkowa z punktem widokowym oraz stojaki dla rowerów: – Turyści i mieszkańcy mogą odkryć malownicze wąwozy i spojrzeć na jezioro lidzbarskie z góry – podkreślił burmistrz.

Na odcinku około 1 km trasa rowerowa przebiega przez rezerwat przyrody Klonowo, po wyznaczonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie szlaku pieszo-rowerowym. Szlak w rezerwacie przyrody został zmodernizowany w ten sposób, że ubytki w podłożu na trasie uzupełniono kruszywem naturalnym: – Realizacja tych prac jest dobrym przykładem godzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym rezerwatu przyrody – powiedziała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Inwestycja kosztowała 720 tys. złotych, z czego 620 tys. złotych to dofinansowanie unijne.