Zawierzenie Archidiecezji Warmińskiej Matce Bożej Świętolipskiej - świadkami tego wydarzenia byli ci, którzy dziś (27.05) pojawili się w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja, podczas uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, do Sanktuarium zmierzali wierni z okolicznych miejscowości.

Piesze Pielgrzymki z okolicznych parafii, m.in. z Kętrzyna, Mrągowa, Reszla czy Giżycka, podążały do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce: – To miejsce ma szczególny wymiar. Jest to sanktuarium jedności chrześcijan. To spotkanie katolików i protestantów, ale nie tylko, bo w jest też duża grupa wiernych grekokatolików – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Dla wiernych uroczystości odpustowe w Świętej Lipce to wyjątkowe wydarzenie. Tu modlą się, dziękują i proszą o wstawiennictwo i potrzebne łaski Matkę Boską. Do Sanktuarium przybyli także goście z odleglejszych stron. Duchowni z Papui-Nowej Gwinei.

Obraz wiary ludzi to jest coś wspaniałego, co tu zobaczyłem. Zobaczyłem ludzi pielgrzymujących i ja właśnie szukam takiego świętowania, ponieważ przypomina mi to o misjonarzach, którzy trafili do regionu Oceanii i dzielili się ewangelią – mówi kard. John Ribat, metropolita Port Moresy w Papui-Nowej Gwinei.

Mszy świętej w Świętej Lipce przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, ale kazanie wygłosił biskup Józef Roszyński, ordynariusz jednej z diecezji w Papui-Nowej Gwinei: – Matka Boża, matka Jezusa wielokrotnie przychodzi do nas, aby przyprowadzić nas z powrotem do Chrystusa, do tego, który jest prawdziwym światłem.

Także wierni oraz duchowni złożyli akt zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Matce Bożej Świętolipskiej. Jego słowa wypowiedział metropolita warmiński: – Spraw królowo ziemi naszej, aby cały lud boży kościoła warmińskiego pozostał na zawsze wierny bogu, krzyżow i ojcu świętemu.

Obecny rok to dla Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce wyjątkowy czas. Jedną z ważniejszych uroczystości będzie 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.