Kilkudziesięciu studentów kierunków lekarskiego i ratownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego sprawdzało swoje umiejętności kliniczne podczas stresującej rywalizacji. W Centrum Symulacji Medycznych w Olsztynie odbyły się zawody w wykonywaniu zabiegów wkłucia do żyły, intubacji czy chirurgicznego szycia.

Ponad 60 uczestników zawodów symulacji medycznych przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po kolei sprawdzało swoje umiejętności kliniczne zdobyte podczas zajęć teoretycznych: – Nasze czujne oko zawsze wychwyci jakieś drobne błędy, a dążymy do perfekcji, do doskonałości – mówi Izabela Godlewska, wykładowca, Wydział Nauk Medycznych UWM w Olsztynie.

Centrum Symulacji Medycznych oddano do użytku w ubiegłym roku. Studenci w warunkach odpowiadających prawdziwym, na symulatorach ćwiczą tam sytuacje, z którymi będą mieć do czynienia w praktyce zawodowej. To pierwsze takie zawody w tym miejscu.

Chodzi o to, aby studenci mogli poćwiczyć, sprawdzić się w warunkach wysokiej adrenaliny i przećwiczyć to, czego uczymy się na zajęciach, a później będziemy wykorzystywać w życiu – mówi Justyna Balmas, przewodnicząca Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej UWM w Olsztynie.

Na razie zamiast pacjentów są zaawansowane technicznie symulatory. Fantom zachowuje się jak człowiek: na przykład podczas wkłucia do żyły obwodowej leci krew. Studenci kierunków lekarskich i ratownictwa ćwiczyli też m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, intubacje czy szycie chirurgiczne.