Jakub Żulczyk podwójnym triumfatorem Wawrzynu. Tym razem zarówno kapituła, jak i czytelnicy, byli zgodni. Powieść „Wzgórze psów” została uhonorowana Literacką Nagrodą Warmii i Mazur 2017 oraz Wawrzynem Czytelników. Najważniejsze w naszym regionie wyróżnienie literackie wręczono podczas uroczystości.

Autora nie było na uroczystości wręczenia nagrody, ponieważ właśnie odbywa tournee promujące inną publikację. Przysłał jednak podziękowania. Wawrzyn oraz Wawrzyn Czytelników odebrali jego rodzice.

„Wzgórze psów” to siódma ksiązka Jakuba Żulczyka. Dobrze przyjęty był już jego debiut –„Zrób mi jakąś krzywdę”, a potem „Radio Armagedon” i „Ślepnąc od świateł”. Żulczyk jest także scenarzystą filmowym, współautorem serialu „Belfer”. We „Wzgórzu psów” na ponad ośmiuset stronach kreśli mroczny obraz prowincji, gdzie czai się zło, trwają nieustanne rachunki krzywd, a mrok spowija ludzkie myśli.

W tym roku w finale, obok Jakuba Żulczyka, znaleźli się olsztynianie Kazimierz Brakoniecki i Mariusz Sieniewicz, wywodzący się z podolsztyńskich Dywit Przemysław Borkowski – podczas uroczystości reprezentowany przez ojca, oraz związana z Krakowem, Aida Amer, autorka o polsko-palastyńskim rodowodzie. Akcję swojej powieści Kroniki z życia ptaków i ludzi ulokowała między innymi na Mazurach.

W trakcie uroczystości wręczono także nagrodę za szczególne walory edytorskie, a otrzymał ją Jerzy Kurowski za książkę „Słynne płyty i słynne okładki”.