To duża nobilitacja, ale i olbrzymia odpowiedzialność. Studenci III roku Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymali biały fartuch. Ceremonia to przełom w karierze naukowej przyszłych lekarzy.

To milowy krok w kierunku zawodu lekarza. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się siódma już ceremonia białego fartucha. W towarzystwie mentorów i władz uczelni, przyszli lekarze w połowie studiów otrzymują biały fartuch - symbol szacunku, ale i odpowiedzialności.

Trzeci rok jest wyjątkowy w porównaniu do innych, bo zaczynamy przedmioty kliniczne, a kończymy podstawowe. Wstęp teoretyczny mamy już za sobą i teraz faktycznie zaczyna się prawdziwa medycyna – mówi Maciej Jóźwik, student Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

Po trzech latach teorii, przyszedł czas na naukę zawodu w praktyce. Po otrzymaniu białego fartucha studenci będą bliżej pacjenta.

Przechodzimy na te kliniki i zaczniemy robić to, czego oczekujemy, czyli właśnie wyjdziemy do pacjentów i będziemy zajmować się ich chorobami, dolegliwościami i terapiami, leczeniami – mówi Marcin Okienica, student Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

Ceremonie białego fartucha odbywają się na wielu amerykańskich i europejskich uniwersytetach.