Sukces kościoła ewangelicko-augsburskiego w Pasymiu. Obiekt zdobył nagrodę w kategorii specjalnej Ogólnopolskiego Konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2018”.

Budowa kościoła w Pasymiu rozpoczęła się w 1350 roku. Została ukończona w 1391. Od tego czasu był przebudowywany, a obecny kształt datuje się na drugą połowę XV wieku. Od 1525 roku nieprzerwanie pełni funkcję kościoła ewangelicko-augsburskiego. To tam od 20 lat organizowane są koncerty organowe.

Dzięki nim pasymskie organy doczekały się renowacji, która z czasem objęła także mury zewnętrzne kościoła oraz wieżę. Obiekt zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Konkursu „Zabytek Zadbany 2018”, a w Zamościu - podczas finałowej gali - otrzymał nagrodę specjalną za właściwe użytkowanie i trwałą opiekę nad zabytkiem. Jury doceniło wzorowe i systematyczne działania konserwatorskie.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

W tegorocznej edycji konkursu jury przyznało pięć nagród i osiem wyróżnień w sześciu kategoriach. Nagrodzone zostały m.in. Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach i Park-Arboretum w Gołuchowie w województwie wielkopolskim.