16 kwietnia to Europejski Dzień Kontroli Prędkości. To właśnie nadmierna prędkość była przyczyną 1/3 wszystkich wypadków na Warmii i Mazurach w ubiegłym roku. Dlatego warmińsko-mazurscy policjanci, co jakiś czas prowadzą kaskadowe kontrole prędkości.

W ubiegłym roku na drogach Warmii i Mazur doszło do prawie półtora tysiąca wypadków, w których zginęło 118 osób, a ponad 1,7 tysiąca zostało rannych. Ponad 400 wypadków spowodowanych było nadmierną prędkością. Życie straciły w nich 43 osoby, a prawie 560 zostało rannych.

W pierwszym kwartale tego roku, na warmińsko-mazurskich drogach doszło do 226 wypadków. Zginęło 29 osób, a 261 zostało rannych. Do 81 wypadków doszło z powodu nadmiernej prędkości. W takich zdarzeniach zginęło 11 osób a 90 zostało rannych.

Dlatego warmińsko-mazurscy policjanci prowadzą na drogach regionu kaskadowe pomiary prędkości. Funkcjonariusze są rozstawieni na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych odstępach. Pod koniec lutego, policjanci na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 800 kontroli metodą kaskadową. 420 kierowców przekroczyło prędkość.

Według statystyk prowadzonych przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, w ubiegłym roku najczęściej do wypadków dochodziło w piątki i soboty między 14:00 a 18:00. Wytłumaczeniem może być weekend, ale do grona najbardziej niebezpiecznych dni w tygodniu, funkcjonariusze zaliczają także poniedziałki.