Inwestycje w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej szansą rozwoju regionu - to temat kolejnego spotkania z cyklu „Rozmowy o Ojczyźnie”. Działacze Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Akcji Katolickiej zaprosili prezesa strefy, Grzegorza Smolińskiego.

Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nie ukrywa, że udział w takich spotkaniach to dobra okazja, żeby przedstawić mieszkańcom regionu sytuację w strefie: – W-MSSE wydała w 2017 roku 36 zezwoleń na ponad 1,7 mld złotych, co jest dużym wzrostem, a wynik finansowy poprawiliśmy o 1500 proc..

29 z 36 zezwoleń zostało wydanych polskim inwestorom. W strefie przybyło ponad 1,5 tys. miejsc pracy: – Rozwój gospodarczy Olsztyna, naszej małej ojczyzny, jest warunkiem koniecznym, by miasto rozwijało się, a młodzi mieszkańcy w nim zostawali – mówi Krzysztof Marek Nowacki, przewodniczący Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.

Podczas spotkania była także mowa o zmianach w przepisach o funkcjonowaniu stref w całej Polsce. 20 marca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji. Akt prawny powinien wejść w życie w czerwcu. Tym samym zostanie zniesiony limit 25 tys. hektarów koniecznych do założenia strefy. Inwestor będzie mógł prowadzić działalność niemal na każdym terenie, po spełnieniu ustawowych wymogów.

Inwestycje będą musiały być teraz bardziej innowacyjne. Postawimy na współpracę ze szkolnictwem branżowym. Ważne będą również pakiety socjalne dla pracowników – mówi Grzegorz Smoliński, prezes W-MSSE.

Kolejne spotkanie odbędzie się 17 kwietnia w budynku przy ulicy Erwina Kruka 10 w Olsztynie. Gościem będzie profesor Andrzej Kozłowski z Akademickiego Klubu Obywatelskiego. Temeatem gospodarka II Rzeczypospolitej.