Literacka Nagroda Warmii i Mazur to najważniejsze wyróżnienie pisarskie w naszym regionie. Tym razem kapituła wybrała cztery powieści i jedną książkę eseistyczną. Są na niej nazwiska znane, ale także postaci debiutujące w zmaganiach o Wawrzyn 2017. Głosowanie w plebiscycie na Wawrzyn Czytelników zostało zamknięte. Laureatów poznamy 15 maja.

W tym roku w finałowej stawce dominuje żywioł narracyjny. „Kroniki z życia ptaków i ludzi” to powieść Aidy Amer, pisarki o polsko-palestyńskim rodowodzie, która akcję książki ulokowała między innymi na Mazurach. To powieść obyczajowo-historyczna rozpisana na wiele postaci i kilka pokoleń, w której obok ludzkich dramatów znajdziemy także wątki anegdotyczne, na przykład poszukiwania skarbu hrabiego Paca.

„Zakładnik” Przemysława Borkowskiego to powieść kryminalna, pierwsza z zapowiadanej przez autora serii. Urodzony w Olsztynie pisarz, poeta i felietonista szerszej publiczności znany jest zapewne z prezentacji Kabaretu Moralnego Niepokoju. To jego czwarta książka, a rozpoczyna się od wtargnięcia do studia telewizyjnego uzbrojonego mężczyzny, który bierze zakładników a potem popełnia samobójstwo.

„Notes kurlandzki” Kazimierza Brakonieckiego to efekt pobytu tego pisarza, poety i eseisty na Łotwie w wyniku stypendium artystycznego. Brakoniecki konsekwentnie łączy swoją „światologię”, czyli własną filozofię życia z wnikliwą analizą procesów historycznych, w tym wypadku dotyczących tej części Europy, na przykład współudziału Łotyszy w Holocauście.

Olsztyński prozaik Mariusz Sieniewicz znalazł się w finałowej stawce dzięki powieści „Plankton”. To futurystyczna wizja Polacji czyli przyszłej Polski, w której religia i konsumpcja staja się tożsame. Wobec inwazji muzułmańskiej stolica apostolska zostaje przeniesiona do Sztokholmu, a stolicą Polacji zostaje Olsztyn. To także traktat o języku i próba jego możliwości.

Wreszcie „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka, czyli ponura wizja prowincji i wiwisekcja relacji międzyludzkich, zwłaszcza rodzinnych. W brzydkim i zimnym miasteczku Zybork zło czai się wszędzie, a krzywdy dziedziczy się z pokolenia na pokolenie.

Wawrzyn przyznaje kapituła w składzie: Marek Barański, Sławomir Fafiński, Robert Lesiński, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński, Małgorzata Sieniewicz i Joanna Wilengowska.

Na swojego kandydata mogą głosować także czytelnicy na naszej stronie. Głosowanie potrwa do 11 maja. Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy 15 maja podczas uroczystości w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, czyli w Starym Ratuszu.