Ulga podatkowa na każde dziecko, aktywizacja matek i oszczędności w budżecie. To główne założenia nowego pomysłu Nowoczesnej na politykę rodzinną. O programie „Aktywna Rodzina” podczas dzisiejszej konferencji w Olsztynie mówił między innymi Mirosław Pampuch.

Ulga przysługiwałaby tylko rodzinom, w których co najmniej jedna osoba pracuje. W przypadku braku zatrudnienia obojga rodziców Nowoczesna proponuje, aby tymi rodzinami zajmowała się pomoc społeczna, która również miałaby zostać zreformowana.

Na każde dziecko chcemy przyznać w ramach programu Aktywna Rodzina ulgę podatkową w wysokości 3 tysięcy złotych. Na drugie ta ulga się kumuluje, więc 6 tysięcy. Na trzecie łącznie z pierwszym i drugim 9 tysięcy — mówi Mirosław Pampuch, Nowoczesna.

Partia Ryszarda Petru chce w ten sposób zwiększyć aktywność zawodową rodziców, a program ma przynieść nawet 7 mld złotych oszczędności w budżecie państwa w zestawieniu z programem „Rodzina 500 Plus”. Te pieniądze miałyby być przeznaczone na żłobki i przedszkola. Nowoczesna powołała parlamentarny zespół, który ma pracować nad szczegółami programu „Aktywna Rodzina”.