Premiera tej publikacji z całą pewnością zasługuje na rangę wydarzenia kulturalnego. Po 10 latach światło dzienne ujrzał kolejny tom poezji Erwina Kruka. Autor uznawany powszechnie za najważniejszego z poetów regionu spotkał się z czytelnikami na wieczorze promocyjnym w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Erwin Kruk to poeta, pisarz, eseista, działacz mazurski i ewangelicki, senator, laureat Literackiej Nagrody Warmii i Mazur i Nagrody imienia Władysława Reymonta. Po dekadzie od ukazania się poprzedniego tomiku powraca książką poetycką zatytułowaną „Nieobecność”.

Pamięć, a zwłaszcza pamięć o nieobecnych, to jeden z zasadniczych tematów poezji Erwina Kruka. Tytułowa nieobecność to także przemijanie i odchodzenie. Erwin Kruk z całą pewnością zaznaczył swoją obecność w literaturze Warmii i Mazur stając się punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń pisarzy i poetów. Sam pozostaje sceptyczny wobec poezji.

Jak już kiedyś mówiłem uprawianie poezji to jest praca niemęska, ale w każdym mężczyźnie jest coś z dziecka i kobiety — mówi Erwin Kruk, pisarz. Tom Erwina Kruka wydał olsztyński Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ma być pierwszym z serii wydawniczej. „Nieobecność” to pierwszy tom czwartej serii Biblioteka Autorów Warmii i Mazur.