Wsparcie finansowe niezamożnych, uzdolnionych uczniów i studentów z Warmii i Mazur to główny cel działania Klubu Rotary w Olsztynie. Zbiórki pieniędzy odbywają się najczęściej podczas aukcji dzieł sztuki, majówek rotariańskich, koncertów czy bali charytatywnych. Taki bal odbył się 1 lutego w Olsztynie. Zabawie towarzyszyła zbiórka pieniędzy mająca zasilić fundusz stypendialny klubu.

To już dwudziesty drugi bal charytatywny zorganizowany przez Rotary Club Olsztyn.

- Cieszymy się, że te bale nabierają rumieńców. Przychodzą ludzie hojni, bardzo się chętnie bawią – mówi Antoni Celmer, Rotary Club Olsztyn

Bal tradycyjnie rozpoczął polonez. Na imprezie pojawiło się pięćdziesięciu rotarian wraz z zaproszonymi gośćmi. Spotkali się tego wieczoru, aby bawić się a jednocześnie zebrać pieniądze na szczytny cel.

- W tym roku główna działalność nasza sprowadza się do opieki nad dwoma domami dziecka: w Morągu i w Szymonowie oraz do wymiany młodzieżowej. Jest to międzynarodowa wymiana młodzieżowa w skali całego świata – mówi Jan Dębek, prezydent Rotary Club Olsztyn

W takiej wymianie wzięli udział: Katarzyna z Olsztyna i Angel z Carson City w Stanach Zjednoczonych.

- Wyjechałam do Stanów Zjednoczonych, do Nevady na rok. Tam właśnie poznałam Angela. On również był zainteresowany wymianą i zachęciłam go na wyjazd do Polski – mówi Katarzyna Centkowska, uczestniczka wymiany młodzieżowej.

Aby dać taką szanse kolejnym osobom i zasilić fundusz stypendialny klubu, do zbiórki pieniężnej włączyły się też znane twarze.

- W wielu miejscach prowadzone akcje tego typu. Tworzą one pewien system, system pomocy, w którym maleńka cząsteczka może być także moja – prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

Pieniądze zebrane podczas dwudziestego drugiego balu rotariańskiego wciąż są liczone. Dokładną sumę poznamy na początku tygodnia.
NŁ, opr. BG