Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Pytanie: czy w domach mieszkańców Olsztyna za 5 lat też będzie równie ciepło co dziś? Do 2017 roku ciepłownia należąca do koncernu Michelin przestanie bowiem dostarczać miastu ciepło. Do tego czasu w Olsztynie musi powstać nowa elektrociepłownia, bo ta należąca do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w pojedynkę nie będzie w stanie ogrzać wszystkich budynków w Olsztynie. Wciąż nie wiadomo, jak nowa inwestycja ma wyglądać i kto ją zbuduje. O możliwych rozwiązaniach i kosztach powstania nowej ciepłowni rozmawiali eksperci i przedstawiciele miasta.

W sprawie nowej elektrociepłowni w Olsztynie wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Wiadomo, że nowy obiekt musi powstać do 2017 roku, bo to właśnie wtedy koncern oponiarski przestanie dostarczać miastu 40% ciepła. Wiadomo też, że na samodzielną budowę ciepłowni, ani miasto, ani MPEC nie mają pieniędzy. I - jak stwierdzili eksperci - nie mają też szans, by je zdobyć.

- Możliwości czy to MPEC-u, czy miasta jednoznacznie wykluczają możliwość otrzymania kredytu kilkusetmilionowego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Jak szacuje MPEC, koszt budowy nowego obiektu waha się od 400 milionów do nawet miliarda złotych:

- Te kwoty się zmieniają w zależności od technologii i o tej technologii nie chciałbym dziś mówić. Dziś powinniśmy rozstrzygnąć jaki model organizacyjny będzie realizowany. Nasza koncepcja jest dobra. To model ppp – mówi Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

Czyli model partnerstwa prywatno-publicznego. Jak proponuje MPEC - z przewagą kapitału prywatnego. Olsztyńscy radni opozycji, o takim rozwiązaniu nie chcą jednak słyszeć.

- Panowie prezesi MPEC-u widzą tylko jedno rozwiązanie, które zostało przyjęte na początku. Uzależnia ono nas od jednego dostawcy ciepła, monopolisty, który będzie większościowym udziałowcem, a więc będzie to na pewno miało wypływ na ceny ciepła dla odbiorców – mówi Dariusz Rudnik, radny Olsztyna, PiS.

Temu rozwiązaniu przeciwny jest też powstały kilka miesięcy temu Komitet Obrony Mieszkańców Olsztyna przed Drastycznymi Podwyżkami Cen Ciepła. Jak szacuje - rachunki za ciepło po 2017 mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Na ten temat będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy miasta w czwartek, 18 października. Początek konsultacji społecznych o 17:00 w Audytorium Maximum przy Alei Wojska Polskiego w Olsztynie.
MGał., opr. BG