Pokonują stereotypy, dążą do sprawności a przede wszystkim - walczą o zdrowie. W Olsztynie odbyła się ósma „Spartakiada Amazonek”. Tak rozpoczął się doroczny festyn „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”.

Rzuty do kosza, biegi na czas i skoki przez skakankę. W tym roku do Olsztyna przyjechało 18 drużyn niemal z całej Polski. Amazonki z Kielc na Stadionie Leśnym w Olsztynie pojawiły się po raz drugi. Wśród nich - Małgorzata Tofil, która o swojej chorobie dowiedziała się osiem lat temu. Dziś jest zdrowa i cieszy się każdą chwilą.

- Dajemy przykład, że mimo choroby cały czas walczymy i to z radością, i z uśmiechem na ustach – mówi Małgorzata Tofil, amazonka z Kielc.

Każdego roku prawie trzystu kobietom z regionu usuwany jest rak piersi. Spartakiada była kolejną okazją, by przypomnieć jak ważne są regularne badania.

- Im wcześniej wykryty nowotwór, tym mniejsze okaleczenie. Można już w tej chwili oszczędzić pierś, wycinając jej część i węzły chłonne. Ostatnio nawet rezygnujemy z wycinania węzłów chłonnych – mówi lek. med. Andrzej Lachowski, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala MSW w Olsztynie.

Ósma Spartakiada amazonek jak zwykle towarzyszyła Festynowi „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”. Stadionowi, na którym piątego sierpnia 1960 roku, Józef Szmidt ustanowił rekord świata w trójskoku.

- Myślę, że znajdzie się sponsor czy ludzie, którzy będą chcieli odbudować. Uważam, że jeśli ten stadion będzie zrobiony, to będzie wspaniałą wizytówką Olsztyna - mówi Tadeusz Milewski, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Dwa lata temu Stadion Leśny w Olsztynie odwiedził Józef Szmit. W tym roku pojawił się tu Jacek Wszoła. Podczas festynu złoty medalista z Montrealu w skoku wzwyż zachęcał do wzięcia udziału w zawodach sportowych Warmia Mazury Senior Games, na której mistrz olimpijski zaprezentuje się jako...golfista. Impreza rozpocznie się w Olsztynie 10 września. BG, opr. KS