Powiat Olsztyński przejął właśnie - za darmo - czwarty już ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Łańskim. I zamierza go sprzedać. W czasach komunistycznych wszystkie te ośrodki stanowiły elementy największego rządowego kompleksu wypoczynkowego w kraju. Ale czasy się zmieniły i Skarb Państwa pozbywa się nieruchomości, na które nie ma pomysłu, a powiat zyskuje pieniądze na inwestycje.

Ośrodek Kormoran zajmuje prawie 16 hektarów na półwyspie Lalka, wrzynającym się w jezioro Łańskie. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na wczasy i polowania przyjeżdżały tu najważniejsze osobistości bloku sowieckiego. Później wypoczywali tu dygnitarze wolnej już Polski.

Jeszcze dwadzieścia lat temu Kormoran był szczytem luksusu. Później jednak mocno podupadł. Skarb Państwa nie miał pomysłu na jego funkcjonowanie, dlatego przekazał ośrodek Powiatowi Olsztyńskiemu. Starostwo ma pomysł: chce Kormorana sprzedać, a pieniądze zainwestować w policję i straż pożarną, a także w hale sportowe dla powiatowych szkół.

- W pierwszej kolejności wycena nieruchomości, potem wywieszenie wykazu o przeznaczeniu do sprzedaży i dopiero ogłoszenie o przetargu – mówi Katarzyna Grzybowska, pracownik Starostwa Powiatowego w Olsztynie

Wartość tej ogromnej nieruchomości wstępnie szacowana jest nawet na 10 milionach złotych. Spytaliśmy specjalistę, jakie są szanse na to, że powiatowi uda się szybko spieniężyć prezent.

- Wartość budynków jest stosunkowo niska. Liczy się atrakcyjne położenie tego półwyspu. Natomiast czy będzie to dobra cena? O tym zadecydują ci, co chcą kupić – mówi Krzysztof Rzymski, specjalista rynku nieruchomości.

Paradoksalnie w sprzedaży może pomóc gospodarczy dołek, bo zastój na rynku nieruchomości to dla inwestorów dobry czas na zakupy. Ale łatwo nie będzie.

- Ministerstwo próbowało ten obiekt sprzedać i przetargi nie dochodziły do skutku – mówi Katarzyna Grzybowska.

Przetarg zorganizowany przez Starostwo dojdzie do skutku najwcześniej w listopadzie lub grudniu. WZ, opr. BG