To, że świat przyrody jest inspiracją dla artystów, to oczywiście banał, ale to, co z tej inspiracji może wynikać, banałem już nie jest. Udowadniają to nowo otwarte prezentacje w Galerii sztuki BWA w Olsztynie.

Dwie wystawy, ale troje artystów przyjechało do Olsztyna, by zaprezentować swoje prace - Natalia Bażowska, Mariola Wawrzusiak i Rafał Borcz. Prace tej pierwszej oglądać można w dużej sali. Ceniona artystka sztuk wizualnych, a zarazem doktor psychiatrii, prezentuje prace video, instalacje dźwiękową, obiekty i malarstwo.

Staram się pokazać naturę taką, jaka jest, nie upiększać jej, a w naturę wpisane jest wszystko: zarówno piękno, jak i śmierć, co jest trudno przez nas odbierane – mówi Natalia Bażowska, artystka sztuk wizualnych.

Fauna, flora, materia nieożywiona, ale to nie koniec. Artystka zajmuje się także relacjami człowiek-natura: – W tych pracach staram się zwrócić uwagę na to, że ziemia jest naszym jedynym domem, jest miejscem, z którego pochodzimy. Jeśli o nią nie zadbamy, to prędzej czy później nie będziemy mieli gdzie mieszkać.

W sali kameralnej prezentują się krakowscy artyści, prywatnie małżeństwo. Rzeźby Marioli Wawrzusiak to ekspresyjne postaci zwierząt zespawane z metalu ze złomowiska. Z kolei obrazy Rafała Borcza to odwołanie do przyrody Bieszczad.

Wystawę Natalii Bażowskiej można oglądać do 16 września, a prezentacje w sali kameralnej BWA do 30 września.