Nauki ścisłe, które najmłodsi poznają nie na lekcjach w szkole, ale za pomocą samodzielnych eksperymentów. Do Wipsowa w gm. Barczewo zawitał naukobus, projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. To mobilne laboratorium, w którym fascynujący świat nauki poznają mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Poznawanie fizyki, biologii czy matematyki nie poprzez skomplikowane równania i definicje, ale za pomocą doświadczeń na rozmaitych urządzeniach. Taką możliwość daje naukobus, czyli mobilna stacja badawcza, która tym razem zawitała do Wipsowa koło Barczewa.

Po całym kraju jeździ 20 naukobusów. Wystawy zatrzymują się w miejscowościach liczących mniej niż 130 tys. mieszkańców: – Taki jest jej cel, aby prezentować naukę czy troszeczkę inne podejście do nauki w tych miejscowościach, które mogą mieć problem, aby po prostu na własną rękę dojechać czy do Centrum Nauki Kopernik czy po prostu do jakiegokolwiek centrum nauki – mówi Jakub Salwowski, Centrum Nauki Kopernik.

Naukobusy będą kontynuowały podróż po Polsce. Jeden z nich w najbliższy poniedziałek i wtorek (13-14.08) zatrzyma się przy Schronisku Młodzieżowym Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku.