Sąd Okręgowy w Olsztynie poinformował w czwartek (9.08), że na 9 i 10 października wyznaczył pierwsze terminy rozpraw w procesie o pobicie dwóch obywateli amerykańskich - żołnierza i pracownika cywilnego armii USA. Za pobicie, do którego doszło w Giżycku w ubiegłym roku, odpowiedzą dwaj mężczyźni.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Giżycku 18 maja tego roku przesłał do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko dwóm 21-latkom. Mężczyźni są podejrzani o to, że w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 roku w centrum Giżycka bez powodu pobili obywatela amerykańskiego. Kopali go i zadawali ciosy pięściami.

Jeden z oskarżonych będzie odpowiadał także za to, że wkrótce po pobiciu Amerykanina bez żadnego powodu zaatakował jego towarzysza, amerykańskiego żołnierza, służącego wówczas w Bemowie Piskim (w batalionowej grupie bojowej NATO). Zabrał mu 40 euro, telefon komórkowy oraz dokumenty. Żołnierz armii USA w wyniku tej napaści doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Miał m.in. wieloodłamowe złamanie kości czołowej i lewego oczodołu.

Prokurator zarzucił 21-latkowi także zniszczenie dokumentów skradzionych żołnierzowi i udział w innym pobiciu. Mężczyzna miał zaatakować w nocy 9 września 2017 roku w Giżycku jeszcze jedną osobę. Z kolei drugiemu z oskarżonych dodatkowo został przedstawiony zarzut udziału w pobiciu innego mężczyzny. Miał się dopuścić tego przestępstwa również w nocy 9 września 2017 roku w Giżycku.

Pierwszy z oskarżonych przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się częściowo do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Natomiast drugi przyznał się tylko do pobicia mężczyzny we wrześniu. Jeden z mężczyzn, którzy staną przed sądem jest w tymczasowym areszcie od grudnia 2017 roku. Z kolei drugi postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie 12 stycznia 2018 roku został zwolniony z aresztu.

W pierwszym dniu procesu 9 października sąd planuje przesłuchać oskarżonych, pokrzywdzonych oraz 9 świadków, a w kolejnym dniu 10 października - 5 świadków.