Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem młodym mieszkańcom Gołdapi za pobicie grupy Białorusinów na tle narodowościowym.

Do zdarzenia doszło w tym roku, 8 kwietnia wieczorem w Gołdapi. Trzech mieszkańców tej miejscowości zaatakowało grupę obywateli Białorusi, którzy mieszkają i pracują w tym mieście. Siedmiu Białorusinów podczas spaceru zostało spryskanych gazem łzawiącym. Dwóch z nich Polacy bili pięściami i kopali w różne części ciała. Jeden z napastników uderzył poszkodowanego butelką w głowę.

Jak informuje prokuratura, jeden z napastników wykonał w kierunku obywatela Białorusi gest poderżnięcia gardła.

Sprawcy podczas zatrzymania przyznali się winy. Powiedzieli funkcjonariuszom, że nie spodobało się im, że mężczyźni mówili „po rusku”.

Prokuratura postawiła im zarzut pobicia i stosowania gróźb karalnych na tle narodowościowym wobec obywateli Białorusi. Podejrzani są na wolności, ale zastosowano wobec nich dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz do miejsc, gdzie mieszkają Białorusini. W Gołdapi mieszka i pracuje około 200 obywateli Białorusi.

Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Suwałkach. Oskarżonym grozi za to do 7,5 roku więzienia.