Pomoc w nagłych wypadkach będzie łatwiejsza i szybsza: strażacy ochotnicy z Mazur otrzymali nowy sprzęt. To skuter wodny i quad, dzięki którym ratownicy znacznie szybciej dotrą w trudno dostępne miejsca. Sprzęt ufundowała Fundacja Orlen Dar serca.

Może nie są maszynami o dużych rozmiarach, ale pozwolą dostać się w miejsca, do których nie dotrze żaden inny pojazd i to w krótkim czasie. „Skuter wodny jest niezawodny w ratownictwie wodnym” - przyznają ratownicy z OSP w Szeligach.

Pod względem prędkości prześciga wszystkie inne jednostki. Jest tak wyposażony, że pozwala nam podjąć jedną lub dwie osoby tonące – mówi Robert Pazdej, Jednostka Ratownictwa Wodnego OSP Szeligi.

Sprzęt sfinansowała Fundacja Orlen Dar Serca, która angażuje się nie tylko w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa: – Na jednostce są z nami całe rodziny, z rodzinnych domów dziecka, z którymi współpracujemy od wielu lat. Fundacja ma sztandarowy projekt współpracy z domami dziecka – mówi Marta Lauper, prezes Fundacji Orlen Dar Serca.

Ten sprzęt ma służyć nie tylko dzieciom, ale wszystkim wypoczywającym nad ełckimi jeziorami - podkreślają fundatorzy. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa: – Ludzie korzystają z naszych jezior, ale żeby było to bezpieczne, muszą być ratownicy i dobre wyposażenie. Dzięki strażakom na dobrym sprzęcie turyści i ełczanie mogą czuć się bezpiecznie – mówi Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Sprzęt będzie wykorzystywany w powiecie ełckim, na terenie którego jest około stu jezior. Wiele w lasach i trudno dostępnych mokradłach.