Obłoki pary, rozgrzany kocioł i zabytkowe wagony pełne pasjonatów kolei i turystów. Na olsztyńskim dworcu zawitał parowóz OL 49, który zabrał pasażerów w podróż do Mrągowa. Do wtorku potrwają wycieczki historycznym składem po szlakach kolejowych regionu.

Lokomotywa z parowozowni w wielkopolskim Wolsztynie wraz z zabytkowymi wagonami zawitała na olsztyński dworzec główny: – OL 49 to parowóz osobowy. Wyprodukowano go 115 sztuk. W tej chwili w Wolsztynie mamy dwa czynne, plus PT 47 – mówi Krzysztof Radnik, maszynista.

Stalowa maszyna pracuje dokładnie tak, jak przed laty. Woda, z której powstaje para służąca do napędzania lokomotywy, podgrzewana jest za pomocą kotła opalanego węglem. Zabytkowy skład zabrał pasażerów na wycieczkę do Mrągowa. To podróż, która budzi emocje zarówno wśród pasjonatów kolejnictwa, jak i osób niezwiązanych z tym rodzajem transportu.

Taka gratka nie zdarza się codziennie. Ludzie są zadowoleni, uśmiechnięci. Pogoda dopisuje, a nastroje są bardzo pozytywne – mówi Cezary Krakowski.

Każdy, kto chciałby pojechać na wycieczkę historycznym składem z olsztyńskiego dworca, ma jeszcze na to szansę. Pociąg do Kętrzyna odjedzie jutro, we wtorek wyruszy do Bydgoszczy. Informacje można znaleźć na stronie internetowej www.turkol.pl.