„Zawsze gotowi, zawsze blisko” to motto Wojsk Obrony Terytorialnej, których jednostki powstały także na Warmii i Mazurach. Jedną z nich jest 42. Batalion Lekkiej Piechoty, którego kolejni żołnierze rozpoczęli szesnastodniowe szkolenie w Morągu. Jego ukoronowaniem będzie przysięga, którą złożą 29 lipca.

Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie w Morągu. Jednym z punktów zajęć jest strzelanie na symulatorze pola walki. Morąski batalion to pierwsza jednostka obrony terytorialnej, która wykorzystuje ten system w szkoleniu.

W szeregach terytorialsów służą przedstawiciele różnych profesji. Wielu żołnierzy nowego rodzaju wojsk to uczniowie szkół średnich, którzy poświęcają swój wolny, często wakacje. Po powrocie do szkolnych ław zamierzają pozostać w służbie. Wśród terytorialsów są także małżeństwa. Jak mówią, obecność męża czy żony podczas szkolenia to duże wsparcie.

Zamiłowanie do wojskowości to ważna cecha żołnierza terytorialnej służby wojskowej. Jego umiejętności biorą się nie tylko z wiedzy przekazywanej przez instruktorów, ale i z własnej pasji.

Kolejnym etapem będzie osiem szkoleń weekendowych odbywających się raz w miesiącu. Żołnierze otrzymują wynagrodzenie za każdy dzień. To także okazja do zdobycia kolejnych stopni wojskowych. Nabór trwa, a szczegółowe wiadomości na ten temat dostępne są na stronie internetowej.