To na Warmii i Mazurach rozpocznie się pilotażowy program „Sport dla Polski”. Siedmiuset uczniów z trzech powiatów będzie strzelać, trenować boks i sporty na orientację. Jeśli pomysł zda egzamin, program będzie realizowany w przyszłym roku we wszystkich województwach Polski Wschodniej.

To będzie połączenie sportów proobronnych i historii - tak o programie „Sport dla Polski” mówił Jacek Adamski, prezes Fundacji Sport Life podczas konferencji prasowej w Olsztynie: – Już od kilku lat prowadzimy programy, które promują tą tężyznę fizyczną, umiejętności stricte męskie i wydaje nam się, że to słuszny kierunek.

Od września 700 uczniów VII i VIII klas podstawowych będzie trenować boks czy sporty na orientację, czyli bieganie i jazdę na rowerze. W programie są też zajęcia ze strzelania. Młodzież przy okazji będzie poznawać historię Polski: – To sport, który uczy odpowiedzialności, dyscypliny, samokontroli oraz korzystnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży – mówi Marek Hryncewicz, instruktor strzelectwa, Warmiński Klub Strzelecki „10”.

Pomysł zyskał też finansowe wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, patronem honorowym został wojewoda warmińsko-mazurski: – To rok dla Niepodległej, więc obronność naszego kraju, spojrzenie w takiej perspektywie dalszego rozwoju tej młodzieży, bo to jest program kierowany do młodzieży, nie do dzieci, to jest bardzo ważne, jak najbardziej jest zasadne z punktu widzenia państwa polskiego – mówi Edyta Markowicz, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego.

„Sport dla Polski” to pilotaż. Na początek obejmie trzy powiaty: kętrzyński, ełcki i giżycki: – W szkołach mundurowych, w klasach mundurowych jest deficyt dzieci, stąd poprzez ten program chcemy zachęcić ich do udziału, do rekrutacji do klas mundurowych, a dalej do wybierania szkół oficerskich – mówi Joanna Okrzejska, Fundacja Sport Life.

Program „Sport dla Polski” w przyszłym roku może objąć już trzy województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie.