Beata Bublewicz w Olsztynie, Michał Missan w Elblągu - to kandydaci Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydentów największych miast na Warmii i Mazurach. Kandydatów podczas regionalnej konwencji partii oficjalnie zaprezentował Grzegorz Schetyna, szef Platformy i Katarzyna Lubnauer liderka Nowoczesnej. Partyjne spotkanie było również okazją do przedstawienia liderów list do sejmiku województwa.

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej odsłania karty przedstawiając kandydatów i plany zjednoczonych partii przed wyborami.

Ten region jest skazany na sukces, jeżeli będzie szanował samorząd. Jeżeli będzie szanował podmiotowość, budował dobrą alternatywę dla centralistycznych rządów, które dzisiaj funkcjonują – mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Koalicję Obywatelską, która ma szanse być prawdziwą, realną alternatywą dla PiS w wyborach samorządowych. Jestem przekonana, że również tutaj ta koalicja ma duże szanse na zwycięstwo. Szczególnie, że to teren, w którym na pewno sporo trzeba zrobić – mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

W Olsztynie Koalicje Obywatelską będzie reprezentować Beata Bublewicz, była posłanka Platformy Obywatelskiej: – Warto zmieniać świat na lepsze zaczynając od miejsca, w którym mieszkamy. Warto być odważnym i nie przejmować się opiniami innych. Warto wierzyć, że dobro ludzi i poszanowanie ich praw do godnego życia w przyjaznym dla mieszkańców mieście jest oczywistością.

Jerzy Szmit, lider Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim przypomina, że w trwającej kadencji PO jest w koalicji z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem i ponosi odpowiedzialność za rządy obecnego prezydenta: – Jestem bardzo ciekaw, w jaki sposób pani Beata Bublewicz odetnie się od dotychczasowego prezydenta, od dotychczasowej polityki Platformy Obywatelskiej, która była realizowana wspólnie z Piotrem Grzymowiczem, bo jeżeli tego nie zrobi, no to pytanie: po co startuje. A jeżeli to zrobi, to mam nadzieję, że powie, w jaki sposób rozwiąże problem zakorkowanego Olsztyna, w jaki sposób chce rozwiązać problem składowiska odpadów.

W Elblągu o fotel prezydenta ze wsparciem koalicji powalczy Michał Missan: – Podjąłem się kandydowania na stanowisko prezydenta Elbląga, ponieważ wierzę w cztery zasadnicze wartości: demokrację i samorządność, solidarną Unię Europejską oraz praworządną Polskę. W mojej ocenie Koalicja Obywatelska jest gwarantem utrzymywania tych wartości.

Kolejnym etapem konwencji była prezentacja liderów list do Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. To Marcin Kuchciński, lider sejmiku, Grażyna Kluge z Elbląga. Do samorządu wystartuje Igor Chmielińki ze Szczytna. Na liście koalicji będzie także Bernadetta Hordejuk z Iławy. Z Giżycka wystartuje Jolanta Piotrowska. Liderem będzie również Zbigniew Homza z Kętrzyna. Ostatnim z zaprezentowanych liderów był Miron Sycz z Górowa Iławeckiego.

Nie komentuję tych kandydatów. Przed nami kampania wyborcza. Wtedy będzie okazja do dyskusji – dodaje Jerzy Szmit.

Znani są również konkurenci kandydatów Platformy Obywatelskiej na stanowiska prezydentów największych miast w regionie. Na przełomie kwietnia i czerwca swoich kandydatów zaprezentowała Zjednoczona Prawica.

W Olsztynie decyzją połączonych sił prawicy o fotel prezydenta będzie walczył Michał Wypij, przewodnicy partii Porozumienie na Warmii i Mazurach. Był pierwszym oficjalnie przedstawionym kandydatem. Pełni funkcję doradcy Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego,.

O reelekcję w stolicy Warmii i Mazur będzie także ubiegał się obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, startujący z poparciem własnego komitetu.

W Elblągu Zjednoczona Prawica postawiła na posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Wilka, który już piastował stanowisko włodarza miasta. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął także decyzje w sprawie kandydata w Ełku. Tam poparcie otrzymał obecnie urzędujący prezydent Tomasz Andrukiewicz, który jest liderem ugrupowania Dobro Wspólne.