Zalew Wiślany, problemy okolicznych mieszkańców i szanse, jakie niesie za sobą budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną - te tematy wybiły się na pierwszy plan podczas wczorajszej (7.07) wizyty ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Tolkmicku.

Problemy drobnego rybołówstwa zdominowały spotkanie Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, z mieszkańcami Tolkmicka. Miejscowi rybacy mówili o dramatycznym spadku liczebności ryb w Zalewie Wiślanym.

Minister odpowiadał, że pomocą w trudnym okresie mogą być dotacje z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, którymi w Polsce zarządza resort gospodarki morskiej: – Podjęliśmy działania, aby ci rybacy mogli partycypować właśnie w uzyskiwaniu dotacji w ramach rybactwo i morze.

Spore zainteresowanie wzbudził też w Tolkmicku temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Marek Gróbarczyk informował, że na finiszu są prace nad dokumentacją budowlaną: – Na początku września wystąpimy o pozwolenie na realizację inwestycji tak, aby jesienią ogłosić przetarg na wykonawstwo.

Mieszkańcy Tolkmicka wiążą z tą inwestycją wielkie nadzieje: – By rzeczywiście w Tolkmicku dzięki temu przekopowi zaczęło się znacznie lepiej żyć, lepiej zarabiać, by to miasto się rozwinęło – mówi Magdalena Dalman, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Tolkmicko. Rozwinąć żagle będzie mógł również elbląski port.

Ożyje i naprawdę będzie portem nie tyle przeładunkowym jakiś barek kabotażowych, tylko statków i takim zapleczem portu gdańskiego – mówi Leonard Krasulski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gdy przekop zostanie zrealizowany, będą pływać różnego rodzaju jednostki i pod różnymi banderami. O to nam chodzi. Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy – mówi Jerzy Wilk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa kanału żeglugowego, łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, finansowana będzie z budżetu państwa: – Szacunki, jeżeli chodzi o wartość budowy, zwiększyły się i ostatnio podawana jest suma 880 mln złotych – mówi Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Rządowe plany przewidują rozpoczęcie budowy przekopu jeszcze w tym roku. Zakończyć ma się ona 2 lata później.