Równe tory, wygodne perony i szybkie pociągi - to marzenia większości pasażerów. Już niedługo staną się one rzeczywistością dla podróżujących na odcinku Olsztyn-Olsztynek, a następnie na całej trasie ze stolicy województwa do Działdowa. W samym Olsztynie powstają dwa nowe przystanki kolejowe.

Modernizacja trasy kolejowej Olsztyn-Działdowo jest elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym Warmii i Mazur. To dla regionu ważny szlak.

Dla regionu, czyli dla Olsztyna, ma bardzo duże znaczenie ze względu na połączenie bezpośrednio z Warszawą. Po całkowitej przebudowie i realizacji inwestycji czas dojazdu z Olsztyna do Warszawy wyniesie około 2 godzin – mówi Krzysztof Wałdowski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Olsztynie.

Linia do Działdowa liczy 83 km. Trwają roboty na odcinku Olsztyn-Olsztynek: – Na chwilę obecną są wymienione szyny, podkłady, trwają roboty na peronach. Wszystkie perony na odcinku Olsztynek-Olsztyn są w trakcie budowy – dodaje Krzysztof Wałdowski.

Perony będą wyższe i wygodniejsze. Pojawią się na nich ułatwienia dla niepełnosprawnych. Mieszkańców Olsztyna najbardziej interesują nowe przystanki kolejowe w mieście. Jeden z nich powstanie na Dajtkach. Na terenie Olsztyna pojawiły się już nowe tory. Trwają także roboty przygotowawcze na przystanku o roboczej nazwie „Śródmieście” u zbiegu ulic 1. Maja i Partyzantów.

Nowe przystanki kolejowe w Olsztynie zostaną oddane do użytku we wrześniu. Przebudowa całej trasy z Olsztyna do Działdowa potrwa do przyszłego roku i pochłonie około 260 mln złotych.