Dizajn (design), czyli inaczej wzornictwo stało się tematem najnowszej wystawy w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie. Dzieci i dorośli mogą tam pobrać nauki dotyczące projektowania, a lekcja pierwsza brzmi: wszystkie przedmioty, które nas otaczają zostały przez kogoś zaprojektowane.

Na przekór dyktaturze plastiku, wbrew schematowi, że dla dziewczynek różowy, a dla chłopców niebieski, za to z myślą o wygodzie i jakości wykonania - w BWA można zobaczyć dobre projekty dla dzieci. Nie tylko zresztą zobaczyć, bo oczywiście należy je przetestować i poczuć na własnej skórze. A wszystko zaczęło się od programu edukacyjnego stworzonego przez Instytut Dizajnu w Kielcach, który przybliżał podstawy projektowania.

Na wystawie prezentowane są głównie przedmioty z naturalnych materiałów. To królestwo filcu, bawełny, lnu, tektury i przede wszystkim drewna. Dla dzieci to zabawa i nauka na temat wzornictwa rozpisana na dwanaście lekcji. Dla ich rodziców - sugestia, żeby dokonywać świadomych wyborów konsumenckich czyli nie poddać się chińszczyźnie.

Wystawę można oglądać w sali kameralnej BWA do końca lipca.