Rozpoznawalność w całej Polsce, duże sukcesy w badaniach i prestiżowy tytuł krajowego naukowego ośrodka wiodącego. To dorobek olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, obchodzącego jubileusz 30-lecia.

Trzydziestolecie instytutu to okazja do uroczystej gali i podsumowania jego działalności.

Poprawiliśmy naszą rozpoznawalność jako marki. Myśmy bardzo dobrze funkcjonowali już przez ostatnie lata, ale nie docieraliśmy do świadomości społecznej, masowej — mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

Oprócz podsumowań kadra instytutu przedstawiła plany na przyszłość. Wśród nich najważniejszy, czyli budowa nowej siedziby z zapleczem biznesowym. Naukowcy zamierzają przeprowadzić się do końca 2020 roku. Jednak, jak sami mówią, budynki są ważne, ale to nie one stanowią o sile instytutu, ale badania, które przynoszą korzyść wszystkim.

Naukowcy starają się odpowiedzieć na pytania związane z funkcjonowaniem organizmów zwierząt i ludzi. Ich ogromnym sukcesem jest odkrycie genu odpowiedzialnego za gojenie ran. Zajmują się też chorobami, z którymi zmagają się miliony ludzi na całym świecie.

W trakcie działalności instytutu jego zatrudnienie wzrosło dziesięciokrotnie. Obecnie tworzy go 220 pracowników.