Tegoroczne hasło Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych.brzmi: „Odsłony wolności - 100 lat niepodległości Polski”. Kto może zgłosić spektakl i dlaczego warto stanąć przed kamerami Telewizji Polskiej?

Barbara Święcicka, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, dobrze zna smak rywalizacji na scenie Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Spektakl pod tytułem „Zęby” w jej reżyserii, zwyciężył w pierwszej edycji przeglądu. Oprócz nagrody rzeczowej, aktorzy Teatru Nieskromnego mogli wystąpić przed kamerami TVP3 Olsztyn, a ich spektakl zobaczyli uczniowie w całej Polsce.

Podobnie było w przypadku innych grup teatralnych z Warmii i Mazur. Cztery lata temu aktorzy z Teatru Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie wygrali przegląd w kategorii szkoły gimnazjalne spektaklem „eRPeG”. Natomiast w kategorii szkół podstawowych, wygrał wtedy Teatrzyk w Kieszeni z Węgorzewa, który pokazał sztukę pod tytułem „Telewizor”.

Dwa lata temu Teatr Światło i Cień powtórzył sukces i nie miał sobie równych wśród szkół gimnazjalnych pokazując spektakl „Schola”. W tym samym roku, w gronie zwycięzców znaleźli się także aktorzy z Integracyjnego Teatru Tańca AUTentycZni My z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, którzy zaprezentowali spektakl „Czekając na..”. W nagrodę zwycięzcy mogli zaprezentować swoje spektakle przed kamerami TVP3 Olsztyn, otrzymali także nagrody finansowe, dzięki którym mogli kupić sprzęt niezbędny do nagrywania i montażu spektakli, czy chociażby stroje do kolejnych przedstawień.

Alan Garela niegdyś sam aktor Teatru Światło i Cień, dziś jego kierownik. Nie ukrywa, że każdy zespół teatralny powinien prezentować się na zewnątrz.

Nabór spektakli trwa do 2 lipca. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać spektakle oparte o własne autorskie scenariusze, jak również teksty adaptowane. Maksymalny czas trwania konkursowego przedstawienia to 40 minut. Więcej informacji o przeglądzie można znaleźć na stronie iteatr.tvp.pl.