Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z budową drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Z raportem dotyczącym oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko można się już zapoznawać. Mieszkańcy całego kraju mają na to czas do 12 lipca.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” to ponad tysiąc stron dokumentów. Dostępny jest on w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Wydziale Zamiejscowym w Elblągu.

Można także złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów w formie elektronicznej. Uwagi również można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jest na to czas do 12 lipca. Konsultacje społeczne to element procedury związanej z planowanym przekopem przez Mierzeję Wiślaną.

Przypomnijmy, że droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma powstać do 2022 roku. Miejscem przekopu ma być miejscowość Nowy Świat. Kanał ma mieć długość 1300 m i głębokość 5 m. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 milionów złotych. Jest szansa na to, że budowa ruszy jeszcze w tym roku.