Ponad 4,5 miliona uczniów w całym kraju od września będzie miało lepszy start. Dzięki rządowi po raz pierwszy otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe na skompletowanie szkolnej wyprawki. Pisaki, zeszyty, ołówki i piórniki, pojedynczo może kosztują niewiele, ale zebrane razem mogą być dla wielu rodzin dużym wydatkiem. To ma zmienić się i to tuż po wakacjach.

Rząd wprowadza program Dobry start, a przedstawiciele resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyruszyli w teren, aby pomóc administracji rządowej sprawnie wdrożyć jego założenia.

Pieniądze otrzyma każdy uczeń niezależnie od tego, ile zarabiają jego rodzice i z jakich dodatkowych świadczeń korzystają. Program jest spójny z rządowym Rodzina 500 plus, a pobieranie zasiłków rodzinnych nie pozbawia możliwości o ubieganie się o wyprawkę. Jedyne kryterium to nauka w polskiej szkole.

Wsparcie trafi do 4,6 mln uczniów. Całkowity koszt rząd oszacował na 1,4 mld złotych. Środki będą pochodzić z budżetu państwa. Na Warmii i Mazurach z tego jednorazowego świadczenia w tym roku skorzysta prawie 150 tysięcy dzieci. Kwota zaplanowanych środków to 45 milionów złotych.

Świadczenie nie jest przyznawane automatycznie, aby je otrzymać trzeba złożyć wniosek. Od 1 lipca ruszy ich elektroniczny nabór, o czym mówił goszczący w Olsztynie Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej.

W urzędach miast i gmin oraz w punktach, które realizują świadczenia Rodzina 500 plus wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od sierpnia. Wypłata pieniędzy zaplanowana jest do końca września. Tempo jest ekspresowe, dlatego rośnie też liczba pytań rodziców. Na przykład o to, czy wyprawka nie zastąpi darmowych podręczników dla uczniów. Kuratorium odpowiada, że tak się nie stanie.

Wnioski o wyprawkę szkolną Dobry start należy składać w urzędach gmin, miejskich ośrodkach pomocy społecznej lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski o świadczenia Rodzina 500 plus. Termin składania dokumentów w programie Dobry start upływa 30 listopada.