Jeszcze półtora miesiąca temu mało kto wierzył, że olsztyński Stomil utrzyma się w I Lidze. Wola walki i upór zawodników oraz sztabu szkoleniowego doprowadziły jednak do szczęśliwego końca tej historii. W sześciu kolejkach Duma Warmii zdobyła aż 15 punktów i utrzymała się na zapleczu Ekstraklasy.

Pierwszoligowy sezon dobiegł końca, a piłkarze Stomilu odpoczywają od ligowej codzienności. Ostatnie tygodnie były dla nich więcej niż intensywne. W walce o uratowanie ligowego bytu uczestniczył m.in. Janusz Bucholc, kapitan olsztyńskiego zespołu: – Ogrom ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy zaowocował końcówką, gdzie na sześć meczów wygrywamy pięć. Sześć tygodni temu mało kto wierzył w to utrzymanie.

Wierzyli piłkarze, kibice i sztab szkoleniowy: – Każdy mecz ma wartość trzech punktów i potrzebowaliśmy serii, także doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że zaczęliśmy wygrywać, zaczęliśmy bardziej wierzyć, grać bardziej świadomie – mówi Kamil Kiereś, trener Stomilu Olsztyn.

Cieniem na wyniku sportowym Dumy Warmii, kładzie się jednak aspekt organizacyjny: – Cały czas musimy walczyć. Od wielu lat borykamy się z problemami finansowymi. Wierzę, że ten klub stać naprawdę na dużo większe rzeczy i chciałbym żebyśmy już się o to po prostu nie martwili: o pensje, o zaległości – mówi Janusz Bucholc, kapitan Stomilu Olsztyn. Wielu piłkarzom kończą się kontrakty. Podobnie jest z trenerem Kamilem Kieresiem: – Czekają mnie rozmowy z działaczami, bo też nie jest to jak dwa razy dwa, że tu zostanę i dalej będziemy pracować. Chciałbym pracować, ale na zdrowych zasadach, przy określonych, wysokich celach.

Kolejny krok ku temu zrobiła klubowa administracja. Po złożeniu odwołania, Stomil otrzymał licencję na grę w I lidze: – Klub złożył odwołanie w poniedziałek, czyli 4 czerwca i odwołanie przyniosło skutek. Wszystkie długi licencyjne zostały spłacone, dlatego komisja ds. licencji klubowych, komisja odwoławcza nie miała żadnych zastrzeżeń i jedynie nałożyła karę za opóźnienie opłaty tych zadłużeń w wysokości 25 tys. złotych – mówi Aleksander Chodźko, rzecznik Stomilu Olsztyn

Nowy sezon pierwszej ligi ruszy w drugiej połowie lipca.