W Kortowie rywalizowali zawodnicy specjalizujący się w pływackich maratonach. Uczestnicy Mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych musieli przepłynąć 10 km.

Jezioro Kortowskie stało się areną zmagań pływaków, którzy w stolicy regionu walczyli o medale mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych: – Startuje 12 zawodników z 5 klubów na dystansie 10 km w kategorii pływackiej nazywanej „open water” – mówi Tomasz Grabasa, trener AZS UWM Olsztyn.

Obsada może nieliczna, ale do Olsztyna przyjechali najlepsi. Walczyli m.in. o kwalifikację do Mistrzostw Europy Seniorów. Jednym z nich był Krzysztof Pielowski z AZS UWM Olsztyn: – Wszystko idzie zgodnie z planem. Nie ma żadnych kontuzji. Do tej pory może nieco więcej startowałem na basenie, ale poprawiłem osiągane na nim wyniki.

Starty na otwartym akwenie to dużo większe wyzwanie niż ściganie się w krytej pływalni: – Przygotowania są też bardziej monotonne: dłuższy trening, więcej pływania. Poza tym takie warunki jak zimniejsza woda. Czasem, jeżeli zawody są w morzu, dochodzą też prądy, pływy czy fale – mówi Justyna Burska, AZS UWM Olsztyn.

W Olsztynie wygrywali faworyci. Mistrzowskie tytuły obronili Justyna Burska i Krzysztof Pielowski.