Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale i też ból podczas leczenia wielu chorób. Mogli się o tym przekonać pacjenci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, którym podano muzyczną pigułkę, a był nią koncert Arki Noego.

Życie z chorobą przewlekłą to wyzwanie. Tym bardziej, kiedy dotyka dzieci. Olsztyński szpital dziecięcy to duża, wyspecjalizowana placówka, dlatego małych pacjentów jest tu wielu: – Akurat tutaj jest bardzo specjalistyczny oddział leczenia twarzoczaszki. Właśnie tutaj trafiliśmy, tutaj była operowana córeczka – mówi Katarzyna Kowalczyk-Pałgan, mieszkanka Skarżyska Kamiennej.

Są tu i tacy pacjenci, którzy latami leżą na jednym oddziale. To dzieci leczone na onkologii. Współpracująca z oddziałem Fundacja Anioła, zorganizowała koncert Arki Noego: – Czasami dzieci przebywają w szpitalu kilka miesięcy, niewiele się dzieje, i chcemy im dać troszeczkę radości, poczucia, że ktoś o nich myśli. Żeby dostarczyć im uśmiechu na twarzy – mówi Małgorzata Giżyńska, Fundacja Skrzydła Anioła.

Arka Noego to zespół złożony z wielu rodziców i dzieci. Ich również nie ominęły choroby, dlatego chętnie grają w szpitalach w całej Polsce, dając chorym otuchę. Na buziach dzieci było widać radość, ale cieszyli się też rodzice: – Bardzo chcieliśmy tutaj przyjechać, bo wiemy, że w takich miejscach nasze granie jest bardzo potrzebne – mówi Robert Friedrich, Arka Noego.

Koncert można potraktować jako muzykoterapię wspierającą leczenie farmakologiczne. Tym bardziej, że Arka Noego to muzyka z pozytywnym przesłaniem.