Najnowocześniejszy i jeden z najwyższych budynków Temidy w Polsce - tak mówi się o Sądzie Okręgowym i Rejonowym w Elblągu, który powstał przy ulicy pułkownika Dąbka. Choć od marca odbywają się już w nim rozprawy, to dopiero dziś (8.06) odbyło się uroczyste otwarcie budynku. Wziął w nim udział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Uroczystego otwarcia nowego budynku elbląskiego sądu okręgowego i rejonowego dokonał Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu w obecności Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości oraz Leszka Mazura, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, podkreślał, że takie budynki jak ten w Elblągu powinny powstawać również w innych miastach: – Nie dla sędziów, nie dla referendarzy, nie dla asystentów czy asesorów, nie dla kuratorów, chociaż oni wszyscy są bardzo ważni, ale dla tych, dla których istniejemy, jako wymiar sprawiedliwości.

Budowa elbląskiego budynku wymiaru sprawiedliwości trwała 4 lata. Jest to drugi co do wielkości gmach w Polsce. Ma 47 metrów wysokości i wznosi się na 11 pięter. Mieszczą się w nim m.in. wydziały: cywilny, ksiąg wieczystych, rodzinny i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Pracuje tam ponad 250 osób.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 60 mln złotych.