Dwóch amerykańskich żołnierzy odniosło obrażenia w wypadku na drodze krajowej nr 15 w okolicach Brzozia Lubawskiego. Jadący w konwoju pojazd zjechał do rowu i uderzył w drzewo.

Do wypadku doszło na łuku drogi krajowej nr 15 podczas przejazdu kolumny wojskowej od strony Brodnicy w kierunku Ostródy.

Jak poinformowała mł. asp. Ludmiła Mroczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, z nieustalonych dotychczas przyczyn jeden z amerykańskich wozów bojowych zjechał na prawe pobocze i uderzył w drzewo: – Dwaj poszkodowani, kierowca i jadący z nim żołnierz, zostali przetransportowani do szpitala. Ze wstępnych informacji wynika, że jeden z nich ma podejrzenie złamania ręki – dodała.

W miejscu wypadku, które zabezpieczają policja i żandarmeria wojskowa, ruch odbywa się wahadłowo. Oficer prasowy nowomiejskiej straży pożarnej mł. kpt. Marcin Rezmer powiedział, że w wyniku zderzenia złamało się drzewo i częściowo opiera się ona pojeździe, który określił jako „jakiś rodzaj ciężarówki”: – Po zakończeniu czynności i sporządzeniu dokumentacji przez funkcjonariuszy policji udzielimy pomocy w usunięciu drzewa z pojazdu – dodał.

Amerykańskie kolumny wojskowe poruszają się w ostatnich dniach po polskich drogach w związku z sojuszniczym ćwiczeniem Saber Strike, odbywającym się do 15 czerwca w państwach bałtyckich i Polsce. W ćwiczeniach bierze udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw - najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych.

Jak informowało przed rozpoczęciem ćwiczeń Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w sumie na naszych drogach miało się pojawić około 2 tys. amerykańskich pojazdów wojskowych. Największego ruchu spodziewano się na trasach przemarszu 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który wyruszył z Vilseck w Niemczech.

Ruch amerykańskich wojsk przez Polskę rozpoczął się 29 maja - pojazdy wjeżdżały przez przejścia graniczne w Jędrzychowicach i Kudowie-Słonem. Potrwa do 9 czerwca, kiedy przekroczą granicę polsko-litewską w Budzisku.