10 czerwca o godz. 19.00 w sala koncertowa Filharmonii odbędzie się Koncert finałowy XI olsztyńskich warsztatów gospel. Podczas niedzielnego wieczoru będziemy mogli przenieść się do świata jedynej w swoim rodzaju ekspresji, która zrodziła się na początku XX wieku w tzw. wolnych, głównie baptystycznych kościołach amerykańskiego południa.

Mimo, iż muzyka gospel wywodzi się ideowo i muzycznie z mało w Polsce znanego i jeszcze mniej rozumianego obszaru religijnych doświadczeń, charakterystycznego przede wszystkim dla kultury afroamerykańskiego protestantyzmu, to, od co najmniej kilkunastu lat obserwujemy w naszym kraju rosnące zainteresowanie tym gatunkiem muzycznym. Jako, że styl ten integralnie wiąże się z doświadczeniem religijnym wykonawców i kompozytorów, z pewnością i w Olsztynie nie zabraknie emocji, jakie nieodłącznie wiążą się z prezentowanym w sposób autentyczny i szczery przekazem pełnym wiary, nadziei i optymizmu.

Koncert zwieńczy dwudniowe warsztaty 100-osobowego chóru gospel oraz 30-osobowego chóru Gospel Kids, pracującego pod okiem instruktorów wybitnych znawców i popularyzatorów tego gatunku: ciemnoskórego Colina Williamsa oraz pochodzących z Olsztyna kompozytora, aranżera, wokalisty i pianisty Adama Kosewskiego oraz Ewy Giski /Gospel Kids/. Usłyszymy kilkanaście kompozycji w stylu gospel, CCM, okraszonych jazzową, soulową i funkową estetyką.

Wystąpią: Colina Williams – dyrygent, śpiew, Adam Kosewski – dyrygent, aranżacja, śpiew, instrumenty klawiszowe, Ewa Giska – dyrygent, śpiew (Gospel Kids) oraz Chór XI Olsztyńskich Warsztatów Gospel. Artystom towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna („MISJA CSM”) w składzie: Szymon Szczot – instrumenty klawiszowe, Tomasz Grajcar – gitara elektryczna, Tomasz Wrzecionko – gitara basowa, Paweł Stępień – perkusja.