W Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku oficjalnie otwarto we wtorek nowoczesne centrum obsługi turystów. Inwestycja powstawała blisko cztery lata i kosztowała 1,8 mln zł.

Jak powiedziała dyrektor olsztyneckiego muzeum Ewa Wrochna, do nowego budynku przeniesione zostały kasy biletowe, biuro przewodników, sklepik z pamiątkami i inne obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego. Wcześniej były one rozproszone po terenie skansenu.

Na potrzeby muzealnego centrum obsługi turystów wzniesiono budynek o powierzchni ok. 400 m kw. składający się z dwóch skrzydeł połączonych parterowym przeszklonym przedsionkiem.

W dwukondygnacyjnym skrzydle wschodnim znajdują się kasy biletowe z nowoczesnym systemem obsługi, sala wystawiennicza, biura przewodników i toalety, a na poddaszu są pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia edukacji muzealnej. W skrzydle zachodnim, które ma jedną kondygnację, mieści się sklep z pamiątkami i wydawnictwami muzealnymi.

Budowa nowego centrum trwała blisko cztery lata i została sfinansowana głównie dzięki corocznym dotacjom celowym od regionalnego samorządu. Z budżetu województwa przekazano łącznie na ten cel ponad 1,6 mln zł, pozostałe 122 tys. zł pochodziło ze środków własnych muzeum.

To nie jedyna inwestycja w olsztyneckim skansenie. W ub. roku skansen wzbogacił się o wiejską zagrodę z pochodzącą z połowy XIX wieku chałupą, które przeniesiono ze wsi Królewo k. Morąga i odrestaurowano. W tym roku placówka sprowadzi do swoich zbiorów dwa nowe obiekty - oryginalną stodołę z Królikowa i kapliczkę z Redykajn.

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku dysponuje terenem o powierzchni 94 ha. Zgromadzono na nim 76 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe.

Placówka posiada też w zbiorach ok. 13 tys. tzw. muzealiów ruchomych, głównie eksponatów związanych tradycyjnymi metodami pracy i obrzędami na wsi w XIX i XX wieku.

Co roku skansen, który jest czynny od połowy kwietnia do końca października, odwiedza 90-100 tys. turystów.