Po publikacji swojego największego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, Mikołaj Kopernik wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. O największym odkryciu polskiego astronoma wiedzą zapewne wszyscy, ale gdzie do niego doszło? Odpowiedź na to pytanie udzielili historycy i mieszkańcy Lubawy na konferencji „Mikołaj Kopernik na ziemi lubawskiej”.

Dla wielu Mikołaj Kopernik kojarzy się głównie z Toruniem lub Fromborkiem, ale historycy obecni na dzisiejszej konferencji udowadniali, że w historii życia astronoma to Lubawa odegrała największą rolę. To tutaj Kopernik po konsultacjach z uczonymi przyjaciółmi postanowił wydać dzieło De Revolutionibus, czyli „O obrotach sfer niebieskich”. Na jego kartach uczony ogłosił, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Co ciekawe, dzieło życia Kopernika stało się powszechnie znane dopiero setki lat po pierwszej publikacji: – Stała się dostępna tzw. zwykłemu czytelnikowi w połowie XIX wieku. Jeśli wcześniej nie znało się łaciny, to nie można było zgłębić tych wszystkich niuansów, które są w dziele Kopernika – mówi prof. Jarosław Włodarczyk, Instytut Historii Nauki PAN w Olsztynie.

Gościem na konferencji była amerykańska pisarka Dava Sobel, która ma na swoim koncie publikacje dotyczące Kopernika: – Umieszczając Słońce w centrum, nadał sens tego, jak działa układ słoneczny. Wszystkie pozostałe obserwacje zaczęły do siebie pasować, a ciała niebieskie zostały uporządkowane.

Konferencje „Kopernik na ziemi lubawskiej” odbywają się w Lubawie od 5 lat.