Realizowany przez Rząd program modernizacyjny służb mundurowych wpływa na poprawę bezpieczeństwa - mówił dziś (21.05) w Ełku wiceminister Jarosław Zieliński. Podczas obchodów święta strażaków odznaczono i awansowano ponad 60 strażaków za ich zaangażowanie i poświecenie.

Uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz centralnych zgromadził strażaków ze wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości strażacy ziemi ełckiej składają hołd wszystkich walczącym o niepodległość, a szczególnie strażakom, którzy za niepodległość oddali życie – mówi bryg. Marek Markowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.

Obecnie, chociaż takiej ofiary nikt od nich nie wymaga, to nadal pozostaje zawodem wysokiego ryzyka. A interwencji przybywa, bo w ostatnim roku zanotowano ich w całej Polsce ponad pół miliona.

„Poprawie bezpieczeństwa służy realizowany obecnie program modernizacji polskich służb mundurowych” - podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński: – Wspieramy budowę strażnic OSP, kupujemy samochody ratownicze dla państwowej i ochotniczej straży pożarne. Ten program rozwija się, bo jest to program czteroletni.

Od maja rozpoczną się wypłaty podwyżek dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Łącznie z całego programu do policji i straży pożarnej - w tym ochotników - trafi około 9 mld złotych.

Mamy OSP Szeligi, która z takiego dofinansowania korzysta. Łodzie, samochody czy skutery. To wszystko jest potrzebne, aby strażacy pełnili dobrą, skuteczną i bezpieczną służbę – mówi Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Samych strażaków również przybywa: – Od 1 stycznia posiadamy 7 dodatkowych etatów, z czego sześć na podział bojowy, czyli tych, którzy biorą udział w akcjach fizycznie każdego dnia – dodaje bryg. Marek Markowski.

Uroczystości były okazją do nominacji na wyższe stopnie oficerskie i wręczenia odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazło się ponad 60 strażaków. Wsparcie finansowe otrzymała jednostka OSP w Mazurach koło Olecka, która w tym roku padła ofiarą złodziei. Na uzupełnienie sprzętu otrzymała 10 tys. złotych.