Przestrzeganie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy - to główne zadania Państwowej Inspekcji Pracy, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. W Olsztynie odbyła się konferencja „Od wieku na rzecz ochrony pracy”. Głównym tematem rozmów była współpraca Inspekcji z samorządami.

Dzisiejsze problemy na rynku pracy są inne od tych sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy zagrożenia dotyczyły przede wszystkim urazów przy pracy fizycznej.

Problemy, które dzisiaj istnieją, w szczególności obciążenia psychospołeczne, które też są genezą do powstania różnych niepożądanych zjawisk jak mobbing czy niewłaściwe relacje, często zaczynają dominować w dużych firmach – mówi Marek Wójciak, okręgowy inspektor pracy w Olsztynie.

Złe traktowanie pracowników przez pracodawców to nie jedyny problem. W regionie wciąż notowane są przypadki pracy na czarno, dlatego Państwowa Inspekcja Pracy będzie współpracować z samorządem, by wzmocnić nadzór nad działalnością agencji zatrudnienia.

Z jednej strony nielegalne zatrudnienie, a z drugiej brak rąk do pracy na Warmii i Mazurach. Zdaniem ekspertów, niedobór pracowników szczególnie doskwiera przy inwestycjach budowlanych w Olsztynie.

Ta rotacja niestety nie sprzyja bezpieczeństwu na placu budowy. Przedsiębiorca musi dokładać wielu starań musi. Razem z PIP wspieramy przedsiębiorców, żeby ta budowa przebiegała bezpiecznie – mówi Halina Zaborowska-Boruch, zastępca prezydenta Olsztyna.

Konferencja związana z jubileuszem Państwowej Inspekcji Pracy była częścią obchodów 100-lecia niepodległości Polski.