Za 10,5 mln złotych powstanie fabryka mebli tapicerowanych w Nidzicy. Zatrudnienie ma znaleźć co najmniej 50 osób - podał prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński.

Spółka MK Design otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dokument podpisali w środę Zarząd Strefy oraz prezes firmy meblarskiej Marek Stachewicz.

Przedsiębiorstwo wybuduje w Nidzicy fabrykę produkującą meble tapicerowane. Powstanie hala produkcyjna wraz z wyposażeniem zakładu w niezbędną infrastrukturę i maszyny. Przy fabryce ma powstać część socjalna i biurowa.

Spółka planuje poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 10,5 mln złotych oraz zatrudnienie minimum 49 nowych pracowników. Obiekt powstanie na działce o powierzchni 1,2 ha.

Według Smolińskiego podstrefa Nidzica to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znajduje się on w pobliżu drogi ekspresowej S7 oraz w odległości 56 kilometrów od lotniska w Szymanach.

Ważne zezwolenia na prowadzenie działalności w nidzickiej podstrefie posiada obecnie 11 przedsiębiorstw. Osiem z nich uzyskało zezwolenia od 2017 roku. Nakłady inwestycyjne firm w podstrefie nidzickiej wyniosą 346 mln złotych, powstanie w sumie 370 miejsc pracy.

Obecnie czekamy na ustawę o zasadach wspierania nowych inwestycji, którą zajmuje się podczas trwającego posiedzenia Senat. W całej Polsce będzie możliwość skorzystania z ulgi w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Do tej pory obszar SSE nie mógł przekroczyć 25 tys. ha, a teraz cała Polska stanie się Specjalną Strefą Ekonomiczną – wyjaśnił prezes Smoliński.

Jak podkreślił, dzięki ustawie skończy się żmudna procedura włączania gruntów do SSE. Ponadto inwestorzy zyskają możliwość otrzymywania decyzji o wsparciu przez kolejnych 15 lat. Według obecnych przepisów strefy miały funkcjonować do 31 grudnia 2026 roku. Jak zaznaczył Smoliński, premiowane będą przedsięwzięcia innowacyjne, współpraca ze szkołami zawodowymi oraz pakiety szkoleniowe i socjalne dla pracowników.

Obecnie Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje obszar 1364 ha. Nakłady inwestycyjne wynoszą blisko 6,5 mld złotych; 111 inwestorów posiada 144 aktywne zezwolenia. W W-MSSE powstało lub powstanie 5 tys. miejsc pracy.