Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi, funkcjonariusze tamtejszej komendy wojewódzkiej zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która mogła wyłudzić nawet 30 mln zł podatku. Grupa działała m.in. na terenie Warmii i Mazur.

Podejrzani to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Jak wynika z dokonanych ustaleń, wchodzili oni w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2014 - 2016, przede wszystkim na terenie województwa łódzkiego, warmińsko - mazurskiego i mazowieckiego.

Główną metodą działania sprawców było wystawianie pomiędzy sobą, z wykorzystaniem założonych podmiotów gospodarczych, niezgodnych z prawdą faktur, dotyczących rzekomego handlu odzieżą. W rzeczywistości przedsiębiorcy nie mieli pokrycia na te faktury w postaci towaru lub wystawiali dokumenty poświadczające wyższą wartość towaru niż faktyczna.

Zatrzymani obecnie mężczyźni to kierowcy zatrudnieni w firmach wykorzystywanych w przestępczym procederze. Ich rola sprowadzała się do pozorowania transportów z obracanym towarem. Aby wprowadzić służby skarbowe w błąd fotografowali oni załadowane towarem ciężarówki. Następnie były one opróżniane. Realizowali kursy, dokumentowane GPS-ami. Odbywały się one jednakże niezaładowanymi pojazdami. Potwierdzeniem rzekomych transportów miały być także rachunki z hoteli, w których kierowcy nocowali. W ten sposób grupa mogła wyłudzić VAT w kwocie rzędu 30 mln złotych.

W stosunku do podejrzanych prokurator zastosował policyjne dozory i zakaz opuszczania kraju. Grożą im kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 15. Śledztwo charakter rozwojowy. Dotychczas zarzuty przedstawiono 38 osobom w wieku od 27 do 64 lat, wśród których są cudzoziemcy - obywatele Wietnamu oraz Turcji. 13 podejrzanych przebywa w areszcie.